Başkan'ın Mesajı

‘Türkiye için çalışıyor, Dünya için üretiyoruz…’

 

Acar Group olarak, 1980 yılından günümüze kadar başarıyla ilerlemenin mutluluğunu yaşıyoruz. Küçük bir atölyede başlayan hikayemiz, günümüzde; 12.000 m² kapalı alanda, 200’ün üzerinde çalışanımızla hizmet üreterek, beş kıtada 40’ı aşkın ülkeye ihracat yaparak, dünyanın dört bir yanında tercih edilen markalar yaratarak, etik değerlere saygılı, tecrübeli, güvenilir ve saygın bir kuruluş halinde devam etmektedir.

Özellikle son yıllarda attığımız başarılı adımlarla, dünyada kendi markalarıyla tanınan saygın bir firma haline geldik. Dünyanın çok sayıda ülkesinde, artık Acar Group’un markaları tercih ediliyor. Bu durum ülkemizin imajına da önemli katkı sağlamaktadır. Sattığımız ürünlerin üzerinde Türk Malı yazması yabancıların Türkiye’ye bakışını olumlu yönde etkilerken, bizleri de onurlandırmaktadır.
Globalleşen dünyada her geçen gün rekabet koşulları biraz daha zorlaşmaktadır. Teknolojideki gelişmenin paralelinde, artık dünyanın herhangi bir köşesindeki, kişi, kurum veya bilgiye anında ulaşılabiliyor. Dünya artık global bir köy haline geldi. Herhangi bir ülkede başlayan ekonomik çalkantı, anında dalga dalga yayılıp, tüm dünyayı kasıp kavurabiliyor. Kilometrelerce uzaktaki global bir firma, herhangi bir ülkenin yerel pazarına girerek, ciddi pazar paylarına ulaşabiliyor. Çalışmalarımızı dünyanın bu gerçeğini bilerek yürütmekteyiz.

Rekabete ayak uydurabilmek için AR-GE çalışmalarına daha çok önem vererek, yenilik ve farklılığımızı, ürün ve hizmetlerimizde göstermek için yoğun çaba harcıyoruz. İleri teknoloji ile beraber, kaliteli ve yenilikçi ürünlerimizin yanında, çalışanlarımız ve müşterilerimize verdiğimiz değerin hepsinden önemli olduğunu biliyoruz. İç ve dış pazarlarda rekabet edebilmek için, üretimimizin her aşamasında kaliteyi mükemmelin üzerinde tutmaya çalışıyoruz.

Global pazarda kalıcı olmanın temel şartlarından biri de markalaşabilmektir. Grup olarak, önceliklerimizin arasına ‘markalaşmayı’ da alarak global pazarda kendi markalarımızla yer edinmeye çaba harcadık. Markalaşmayla birlikte ürünlerimizi, zincir mağazalar açarak, müşterilerimize daha rahat ulaştırmayı planladık. İç ve dış piyasaya sunduğumuz kendi markamız olan ürün gruplarının başında Acar Ajanda, Bon Carnet, Türkiye’de ve Dünya’da birçok noktada satışa sunulan markamız Arwey defterleri bulunuyor. Arwey koleksiyonumuz gerek perakende mağazalarında, gerekse kurumsal firmalara promosyon amacıyla satılmaktadır. Ayrıca yeni markamız Luuds ile profesyonellere yönelik deri çanta, cüzdan ve aksesuar üretimi yapıyoruz.

Ürün gruplarımızın gördüğü yoğun ilgi markalaşma yolunda önemli yol kat ettiğimizin gösterge-sidir. Avrupa ülkeleri, Rusya, Orta Asya ülkeleri ve Kafkaslar ile Ortadoğu ülkelerine diğer bir deyişle dünyanın dört bir yanına üretimimizin yüzde 50’sini ihraç ediyoruz. Almanya, Rusya ve Kazakistan’da bulunan yurtdışı satış ofislerimizle hedefimiz; Avrupa ve Asya’daki müşterilerimize daha iyi hizmet verip, süreklilik oluşturmaktır.

Acar Group olarak yakın gelecekte, üretimimizin % 70’ini ihraç etmeyi hedefliyoruz. 14 yıl önce üretimimizin % 3’ünü ihraç ederken, günümüzde % 50’sini ihraç etmemiz, hedefimizin hayalci olmadığını göstermektedir.

Acar Group’un Global pazarlarda söz sahibi olması; Dünya standartlarında üretim, yenilikçilik, fark yaratma, fiyat politikası ve pazarlamadan geçiyor. Hedeflerimize koşar adım ilerliyoruz. Acar Group ailesi olarak; dış pazarlarda dünyanın önde gelen firmalarıyla rekabet etme azim ve gücünü kendimizde her zaman bulduk. Türk girişimcisi, bu konuda kendine güvenmelidir. Daha yapacak çok işimiz var…

 

 

Zekeriya Acar

Acar Group Yönetim Kurulu Başkanı